Nr14/04/2022

 

Panie, nie jestem godzien,
abyś przyszedł do mnie,
ale powiedz tylko słowo, a będzie
uzdrowiona dusza moja

 

 

 


Palma symbol zwycięstwa Jezusa

Dlaczego Niedziela Palmowa jest taka ważna? Jest to wprowadzenie do najważniejszego tygodnia w roku liturgicznym, do Wielkiego Tygodnia, którego punktem kulminacyjnym jest Triduum Paschalne- misterium męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. To czas, w którym nasz Zbawiciel poniósł najwyższą ofiarę za wszystkich ludzi. Z miłości do nas dobrowolnie dał przybić się do Krzyża. To także ostatnia szansa na przypomnienie sobie o wielkopostnych postanowieniach, jeśli dotychczas nie udało nam się ich dotrzymać. Niedziela Palmowa jest także oczywiście pamiątką triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, podczas którego tłum wiwatował na Jego cześć, uznając w Nim króla, a kilka dni później ten sam tłum krzyczał: „Ukrzyżuj go!”.

Trzymając palmę w dłoni, mamy szansę poczuć się jak jerozolimski tłum witający Chrystusa, ale i pomyśleć o tym, co wkrótce nastąpi. Usłyszymy to zresztą w liturgii. Najpierw, podczas święcenia palm, czytany jest opis wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, a potem – w Liturgii Słowa – usłyszymy opis męki Jezusa, w zależności od roku, z Ewangelii wg św. Mateusza, Marka lub Łukasza (w Wielki Piątek czytany jest opis męki wg św. Jana).

Co oznacza sama palma? W tradycji Kościoła jest symbolem męki, a jednocześnie zwycięstwa i zmartwychwstania Pana Jezusa. Palma symbolizuje też nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tym kontekście można powiedzieć, że jest też symbolem odradzającego się życia. W tradycji ludowej symbolizuje odradzające się siły witalne przyrody i zapowiada kwitnienie oraz owocowanie. Palmy wielkanocne są spalane w Wielką Sobotę, podczas Wigilii Paschalnej, a popiół przechowuje się do Środy Popielcowej.

Wróćmy na moment do kontekstu historycznego- dlaczego akurat palma? Co ma wspólnego palma z męką Chrystusa? Dlaczego stoimy z palmowymi gałązkami w rękach, słuchając przejmujących opisów męki naszego Pana? Werset w Psalmie 92 mówi nam “Sprawiedliwy zakwitnie jak palma”. W języku biblijnym sprawiedliwym jest ten, kto pełni wolę Bożą. Dlaczego jednak ma on zakwitnąć jak palma? Czemu nie jak róża czy pelargonia? Otóż kwiat palmy ma specyficzną właściwość: podeptany wydaje piękną woń. Dokładnie jak Jezus Chrystus- ubiczowany, umęczony i zmasakrowany na krzyżu, podobnie jak owa roślina, roztacza niezwykły zapach, który jest zapowiedzią kojącej woni zmartwychwstania.

Chciejmy z wiarą wejść w ten Wielki Tydzień, uczestnicząc w liturgii Niedzieli Palmowej, zgadzając się jednocześnie na nasze cierpienie z Chrystusem, którego celem jest nasze Zbawienie.

Dominika Woźnica

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu