Logo

Św. Teresa

Św. Teresa

Św. Teresa z Lisieux jest wśród nas, otwórzmy nasze serca
Św. Teresa z Lisieux znana także jako Teresa od Dzieciątka Jezus, Mały Kwiatek, Mały Kwiatek Pana Jezusa. Jedna z najukochańszych Świętych Kościoła i najdroższa córka Matki Boskiej, Święta Teresa z Lisieux i jej miłość do naszego Pana jest historią, która dotyka serc milionów ludzi a także naszych.

Początek

Nasza historia ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus rozpoczęła się w 2010 r., gdy do naszej parafii przybył nowy proboszcz ksiądz Przemysław. W  małej kaplicy w Teresinie zamieszkała wraz z nami św. Tereska, patronka misji i Doktor Kościoła. To właśnie proboszcz był głównym inicjatorem sprowadzenia do naszej wspólnoty relikwii św. Teresy. To jemu kaplica w niewielkiej i spokojnej miejscowości  Teresin skojarzyła się z miejscem, gdzie powinna zagościć św. Tereska i wypraszać łaski, których tak bardzo wszyscy potrzebujemy. Początkowo pomysł nie spotkał się z pełną aprobatą mieszkańców, ale dzięki gorliwej modlitwie proboszcza i parafian cel został osiągnięty  – Opatrzność Boża czuwała nad nami i oto Św. Teresa jest wśród nas.

Św. Teresa

Relikwie Św. Teresy w naszej wspólnocie

Małymi krokami i wspólnymi siłami mieszkańców Teresina i Oleksina a w szczególności ofiarności proboszcza relikwie Św. Teresy pojawiły się w naszej kaplicy . W związku relikwiami zmianie uległ wygląd głównego ołtarza. Mamy piękną figurę Teresy z różą w jej ręce. Figury św. Teresy oraz malowidła i obrazy, ukazują ją z bukietem róż lub różami u jej stóp lub różą w jej ręce. I to właśnie róża jest symbolem jej troski i miłości dla jej społeczeństwa i ludzi na całym świecie, ale szczególnie jest to symbol tego, że ona zamierzała kontynuować miłość i iść razem z nami i troszczyć się o nas także po swojej śmierci: „Ja ześlę róże z Raju”. I ona powiedziała: „Ja zamierzam spędzić moje całe życie w Raju, kontynuując dobrą pracę na ziemi”.

„Jezu, miłości moja!…
Rzucać kwiaty
To nieść ci w ofierze
Największe bóle,
Najcichsze westchnienia,
I wielkie szczęście,
drobne poświecenia
i smutki życia, jego niepokoje:
To kwiaty moje!”

W 2010 roku 24 października zostały wyświęcone przez Biskupa Stanisława Kędziorę relikwie św. Teresy i odprawiona uroczysta Masza święta.

Powinniśmy czuć się wyróżnieni i jednocześnie wdzięczni Bogu za dar św. Teresy, która w prosty sposób przemawia do nas i staje się zachętą do pięknego przeżywania ziemskiej pielgrzymki.

Historia

Św. Teresa

Teresa żyła życiem pokornym, prostym i z dziecięcą wiarą w Boga. Używając prostych słów i przykładów, dzieliła się „małą drogą duchowego dzieciństwa” z nowicjuszkami z Zakonu Karmelitanek. W swojej autobiografii, która ukazuje jej głęboką duchowność, opisuje własne modlitwy, poprzez które ona mówi nam więcej o sobie: “Dla mnie modlitwa jest podnoszeniem serca, patrzeniem w kierunku Raju, płaczem wdzięczności i miłości wyrażonym zarówno w smutku jak i radości; słowem, czymś wzniosłym, ponadnaturalnym, co rozwija moją duszę i jednoczy ją z Bogiem… Z wyjątkiem Boskiego Nabożeństwa, które pomimo mojej bezwartościowości jest codzienną radością, ja nie mam odwagi patrzeć na ksiązki w poszukiwaniu pięknych modlitw… ja robię tak jak dziecko, które jeszcze nie nauczyło się czytać, ja po prostu mówię Bogu wszystko czego pragnę i On rozumie”.

Święto Św.Teresy obchodzimy 1 pażdziernika.

Zaproszenie do modlitwy

Drodzy parafianie aby działanie łask Św. Teresy zaowocowało potrzebna jest gorliwa modlitwa naszych rodzin. Aby to szczególne dla nas miejsce stało  się sanktuarium wystarczy „jeden mały” cud., który nada temu miejscu tak szczególnego charakteru i pozwoli innym otworzyć się na działanie łask za wstawiennictwem św. Teresy.

W każdą pierwsza sobotę miesiąca ku chwale Boga i ku rozszerzeniu kultu świętej odprawiana jest msza święta z wystawieniem najświętszego sakramentu i nabożeństwem do Św. Teresy jako dziękczynienie za łaski, które spływają na nas wszystkich.

Módlmy się codziennie do św. Teresy, naszej patronki tą krótką i prostą modlitwą:

„O święta „Mała Tereso”, pamiętaj, żeś obiecała dobrze czynić na ziemi; spuść obficie Twój deszcz róż na tych, którzy Cię wzywają i wyjednaj nam u Boga łaskę, której za przyczyną twoją od jego nieskończonej dobroci oczekujemy”. Amen

Ostatnie wydania „DRÓŻKI”