O szkole i rybach

 

Dziękuję Ci Panie, za wakacje, za Twoją opiekę, za każdy dobry dzień i za szczęśliwy powrót. Dziękuję Ci za lilie polne, za słońce, za góry, za powietrze i za wodę za zwierzęta, za wycieczki, za wakacyjną modlitwę i za wszystkich dobrych ludzi. Chcę zachować radość słońca, wakacyjne widoki, tajemnice strumyków i dziękować Ci przez cały rok za wszystko, co dałeś za darmo. Przygotuję nowe książki i zeszyty. Z nową siłą i Twoim błogosławieństwem chcę zacząć nową klasę.

 

Na przełomie sierpnia i września doświadczamy ciekawego zjawiska: czas płynie w tym okresie bardzo szybko, jak mijający nas pociąg ekspresowy. Dlaczego tak się dzieje? To proste – wysiedliśmy na stacji Początek Roku Szkolnego. Wakacje dobiegły końca. Pora znów zabrać się do nauki, wejść w rytm codziennego rannego wstawania i umysłowej mobilizacji. Czas będzie teraz płynął znacznie wolniej. Przyspieszy jednak znowu w okresie ferii i przed następnymi wakacjami. To taka szkolna zasada względności.

Istnieją młodzi ludzie lubiący nie tylko początek, ale nawet cały rok szkolny. To prawda, że należą do mniejszości, ale nie są też postaciami z fantastycznej bajki. Mogę się założyć , że gdyby odwołać modę na nielubienie szkoły takich ludzi znalazłoby się znacznie więcej. Bo też to, czy szkołę lubimy, czy nie, zależy również od nas samych, od naszego nastawienia, od zainteresowania, od naszej ciekawości świata. A najbardziej od tego, czy jesteśmy zdolni do podejmowania wysiłku, trudu, czy jesteśmy wytrwali, czy też przeciwnie – czekamy biernie aż wiedza na nas spłynie, jak deszcz na roślinę.

Jasne, że nieraz jest ciężko, że mimo wysiłku nic nie chce wchodzić do głowy. Zrób wtedy chwilę przerwy, otwórz szeroko okno, wyjdź na krótki spacer lub … zjedz rybę! Wszystko jedno w jakiej postaci – każda dostarcza mnóstwo fosforu potrzebnego do prawidłowej pracy mózgu. A poza tym zawiera białko, wapń i witaminy! – prawdziwe bogactwo.

Ryby były pokarmem człowieka od zarania dziejów. Żeby się o tym przekonać wystarczy wziąć do ręki Pismo Święte. W wielu miejscach znaleźć można w nim wzmianki o rybach – dużych i małych.

W następną sobotę ukaże się RYBNY KONKURS BIBLIJNY – nie przegap!!!

Ale dla chrześcijanina ryba ma też inne znaczenie – jest symbolem i to nie byle jakim symbolem – samego Jezusa Chrystusa.

Pierwsi chrześcijanie, żyjący w ciągłym zagrożeniu prześladowaniami, używali symbolu ryby jako znaku rozpoznawczego. Henryk Sienkiewicz pięknie opisał to w swojej powieści „Quo vadis”.

„Ona słuchała słów moich (…) kreśląc coś trzciną na szafrannym piasku. Po czym podniosła oczy, raz jeszcze spojrzała na owe skreślone znaki, raz jeszcze na mnie, jakby chcąc o coś zapytać – i nagle uciekła jak hamadriada przed głupowatym faunem. (…) Patrzyłem na te znaki. Wszakże wiem, że i w Grecji, i w Rzymie nieraz dziewczęta kreślą na piasku wyznania, których nie chcą wymówić ich usta… Ale zgadnij, co nakreśliła? (…) – Rybę.”

W książce tej można też znaleźć wyjaśnienie – dlaczego właśnie rybę:

„ – Panie! Wymów po grecku następujące zdanie: Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel

 – Dobrze. Oto mówię!…  Cóż z tego?

 – A teraz weź pierwsze litery każdego z tych wyrazów i złóż je tak, aby stworzyły jeden wyraz.

 – Ryba! – rzekł ze zdumieniem Petroniusz.

 – Oto dlaczego ryba stała się godłem chrześcijańskim – odparł z dumą Chilon.”

 

ΙΗΣΟΥΣ, Ἰησοῦς (Iēsoûs) – Jezus

ΧΡΙΣΤΟΣ, Χριστὸς (Christós) – Chrystus

ΘΕΟΥ, Θεοῦ (Theoû) – Boga

ΥΙΟΣ, Υἱὸς (Hyiós) – Syn

ΣΩΤΗΡ, Σωτήρ (Sōtér) – Zbawiciel

 

 

Chrześcijanina, a zwłaszcza katolika „po rybie” rozpoznać można także dzisiaj, ale tylko w niektóre dni:

w piątek, w Wigilię, w Środę Popielcową. Jak myślisz dlaczego?

BMP

 

P.S. Będziemy się spotykać w soboty, nie możemy obiecać, że w każdą, ale mamy nadzieję, że uda nam się spotykać przynajmniej raz w miesiącu. Liczymy na Waszą obecność i udział w konkursach lub innego rodzaju aktywnościach.

Za tydzień (9 września) rybny konkurs, liczymy na Wasz udział, a w sobotę 23 września jego rozstrzygnięcie i ogłoszenie zwycięzcy. Nagroda niespodzianka dla zwycięzcy gwarantowana, dla  pozostałych uczestników upominki również będą.

Redakcja

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu