15 sierpnia – Matki Boskiej Zielnej

 

Zgodnie ze starodawnym zwyczajem, na pamiątkę legendy głoszącej, że apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli w grobie kwiaty, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święci się zioła (dawnej też dożynkowe snopy). Wierzymy, że zioła te mają moc leczniczą i bronią przed chorobami i zarazą.

 

W ten dzień tradycyjnie robimy wiązanki z ziół, kwiatów i owoców, które niesiemy do kościoła, żeby je poświęcić.

W naszej wiązance może znaleźć się trawa łąkowa, której kłoski sercowate nazywane są serduszkami Matki Boskiej (tasznik pospolity). Również kłosy i wiechy zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Uzupełniają je rośliny zielne zbierane na polach, murawach, łąkach, miedzach, podwórkach itp. Niech to będą zioła odznaczające się czymś szczególnym: kolorem, kształtem, zapachem… błękitne chabry, różowe kąkole, tobołki polne, wesołe cieciorki, kropkowane dziurawce, wątłe maki, poszarpane firletki, pachnące mięty, lecznicze serdeczniki, przetaczniki ożankowe, białe pyleńce, szorstkie żywokosty, kropkowane goździki, niebieskie niezapominajki, piaskowe macierzanki, ostre rozchodniki i setki innych roślin z bogatego zielnika polskiej flory, których nie sposób tutaj wymienić.

W bukiecie nie może również zabraknąć roślin ozdobnych, jak: żółte słoneczniki, żółto-białe złocienie, barwne petunie, wytworne gipsówki, lekarskie nagietki, okazałe rudbekie, ogrodowe warszawianki, wyniosłe aksamitki, kędzierzawe malwy i inne piękności z ogrodowych grządek.

Nieodzownymi składnikami bukietów pozostają warzywa oraz owoce z naszych ogródków.

Prawie wszystkie rośliny i ich części mogą być składnikami wiązanek, a zależy to jedynie od zamysłu twórczego osoby tworzącej. Zioła, kwiaty i kwiatostany, nasiona i owoce, a nawet korzenie marchwi, pietruszki i buraczka bywają wkładane do tych małych dzieł sztuki na to wyjątkowe święto. Dobrze jest wybierać rośliny z olejkami eterycznymi i aromatycznym zapachem. Wzbogacają one odczucia zmysłu powonienia i czynią pełniejszym rezultat naszych dokonań.

Taki bukiet czy wianek wiesza się potem w domu, żeby chronił od nieszczęścia, choroby czy pioruna.

 

Zrób wianuszek i pójdź do kościoła. Podziękuj Bogu za zieleń, kwiaty, za codzienny chleb i za to wszystko, co otrzymujemy dzięki Jego dobroci, i pracy naszych rąk. Pomódl się, byśmy przynosili owoce dobrych uczynków i zasłużyli na udział z Maryją w uczcie Królestwa Niebieskiego.

 

P.S. Jeśli zrobisz wianuszek lub bukiet dla Maryi i zechcesz się nim podzielić na łamach figowca, prześlij zdjęcie na adres wdrozenia@figowiec.net. Wszystkie zdjęcia, które dotrą do redakcji zostaną umieszczone w galerii naszej strony.

 

Cioteczka 😉

 

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu