DROGI NADZIEI

Święta Faustyna Kowalska w swoim Dzienniczku zanotowała: W pewnej chwili ujrzałam stolicę Baranka Bożego i przed tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza Królewicza, którzy się wstawiali za Polskę. (Dz 689).

Trzej patronowie Polski, którzy od momentu swoich narodzin dla nieba, szczególnie orędują za naszą Ojczyzną, są dziś dla nas wsparciem i nadzieją na drogach naszego życia. Bo przecież różne są drogi naszego kraju, dawniej w chrześcijańskiej, a dziś w zagubionej duchowo i moralnie Europie. Tak jak różne były drogi do świętości tych trzech świętych: pobożny królewicz Kazimierz Jagiellończyk, idealny kandydat na głowę państwa, Andrzej Bobola, jezuita, misjonarz na ubogim Polesiu i młodziutki Stanisław Kostka, święty patron młodzieży. To, co ich łączy, to miłość do Boga i Polski.

W Roku Miłosierdzia fragment Dzienniczka, w którym Pan Jezus przez siostrę Faustynę przypomina, że jedynym ratunkiem dla naszego narodu jest zawierzenie się Bożemu Miłosierdziu, staje się dla nas szczególnym posłannictwem i zadaniem.

Aby na niełatwych drogach życia dać naszym rodakom nadzieję, pragniemy namalować obraz, przedstawiający wizerunek polskich świętych, adorujących Baranka Bożego, tych, których widziała św. Faustyna Kowalska.

Pragniemy, aby powstały trzy obrazy o tej samej treści. Pragniemy też, aby obraz ten był namalowany wspólnie, pędzlem wielu rąk. Obrazy będą tworzone pod okiem mistrza Bartłomieja Kurzeji. Obecnie do projektu włączyło się już wielu malarzy, którzy są na różnych etapach swej artystycznej drogi: emerytowany nauczyciel, młodzi, którzy jeszcze się uczą, więzień, osoba bezdomna i inni. Łączy ich miłość do Boga, Polski i sztuki.

Obraz wykonany będzie renesansową techniką malarską. Dzieło zostanie wykonane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie tworzył i prowadził szkołę słynny polski malarz Józef Brandt. Uczestnicy projektu będą się do niego przygotowywać zarówno pod kątem duchowym, jak i merytorycznym.

Inicjatorami projektu są trzy społeczności: Liceum Polonijne – Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, parafia św. Andrzeja Boboli w Rajszewie oraz nasza parafia św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku. W Liceum uczą się potomkowie Polaków, którzy byli zesłani na Syberię. W Rajszewie zaś od kilku lat parafianie wspólnie budują świątynię, aby szerzyć kult św. Andrzeja Boboli. W naszej parafii wojsko św. Kazimierza Królewicza na różańcu prosi o łaski dla swoich rodzin i Ojczyzny. Te trzy wspólnoty poprzez ten projekt chcą zaprosić do modlitwy za nasz kraj tych, którym zależy na dobru naszej Ojczyzny.

Patronat honorowy nad projektem objęła Fundacja Moniki Gawrylak „Być więcej”, Stowarzyszenie Przyjaciół Grzebowilka oraz Fundacja Drogi Nadziei.

DOŁĄCZ DO NAS!

Serdecznie zapraszamy Cię do uczestnictwa w projekcie poprzez modlitwę, osobiste zaangażowanie i wsparcie finansowe. Zapraszamy też osoby obdarzone talentem malarskim do współtworzenia tych obrazów.

Koordynator projektu – Piotr Szydłowski (kontakt: adres e-mail koordynator@figowiec.net)

O projekcie w internecie:

http://www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,894,bartlomiej_kurzeja_

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu