Służba liturgiczna ołtarza. Umiłowanie służby Bogu.

Liturgiczna Służba Ołtarza jest wspólnotą posługującą w czasie Mszy Świętych oraz innych nabożeństw. Jej głównym zadaniem jest pomoc celebrantowi w sprawowaniu liturgii. Do liturgicznej służby ołtarza włączają się ministranci, lektorzy, kantor i schola czy chór.

O znaczeniu i pięknie służby mówił Św. Jan Paweł II do ministrantów na Placu św. Piotra 1 sierpnia 2001 r.: „Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych. Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. (…) W ten sposób podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi «pomocnikami proboszcza». Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na cale życie”.

Posługa podejmowana w czasie Mszy św. jest zadaniem trudnym. Wymaga od człowieka nie tylko poprawnego wykonywania pewnych czynności, lecz także określonej postawy w życiu. Nie ogranicza się do służenia przy ołtarzu, ale jest to właśnie styl życia. Posłuszeństwo, pokora, obowiązkowość, odpowiedzialność charakteryzują takich ludzi, którzy tam właśnie są. Sami składają ofiarę ze swojego wolnego czasu i ze swoich ułomności i braków. Jeśli im się przyjrzymy to zobaczymy nie tylko dzieci i młodzież, ale tez ojców i matki. Dla nich zdawałoby się być to mniej stresujące, bo inaczej postrzegają świat i są bardziej odpowiedzialni. Jednak oni też doświadczają stresu ale wyrzekając się siebie zgadzają się na uniżenie. Nie tylko w niedziele i święta ale codziennie z miłością służą, nie księdzu, tylko Chrystusowi. To jest właśnie służba! Służba dla Jezusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana, jak mówił Św. Jan Paweł II. Tą pracę trzeba też postrzegać jako dar i z wdzięcznością wykonywać swoje obowiązki. To zaszczyt tam być!

W ostatnim czasie tym bardziej jest to zaszczyt, bo zbliżają się dni Triduum, i nie wszyscy mogą w nich uczestniczyć. Osoby, które będą brały udział w tych Szczególnych Dniach będą reprezentantami całej służby oraz naszej całej wspólnoty.

Św. Jan Paweł II podkreślał, że dobrze uformowana i prowadzona Służba Liturgiczna jest źródłem powołań kapłańskich. „Mówiłem o przyjaźni z Jezusem. Jakże byłbym zadowolony, gdyby z tej przyjaźni wyrosło coś więcej! Byłoby rzeczą piękną, gdyby niektórzy z was odkryli powołanie do kapłaństwa! Jezus Chrystus potrzebuje pilnie młodych, którzy wspaniałomyślnie i bez ograniczeń oddadzą się Mu do dyspozycji”. Módlmy się za powołania kapłańskie z naszej parafii, bo to wielka łaska mieć kapłanów wśród naszych bliskich.

A modlitwa Ministrantów odzwierciedla prawdziwą postawę służby liturgicznej

Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego,

do Boga, który rozwesela młodość moją,

do świętej przystępuję służby,

chcę ją dobrze pełnić.

Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,

by myśli moje były przy Tobie,

oczy zwrócone na ołtarz,

a serce oddane tylko Tobie.

Amen.

Po służeniu

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby,

spraw, abym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach,

przez dzień dzisiejszy i całe me życie

szedł tylko drogą zbawienia,

przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen.

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu