Nr 42/10/2022

Wszystkich Świętych a Zaduszki różnice

Uroczystość Wszystkich Świętych:

  • obchodzone od IV w.,
  • obchodzimy 1. listopada,
  • święto ma korzenie katolickie,
  • Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością,
  • dzień ustawowo wolny od pracy.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych:

  • obchodzone od X w.,
  • obchodzimy 2. listopada,
  • święto ma swój początek w obrzędach pogańskich,
  • dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia,
  • normalny dzień pracujący.

Świętujemy 1. i 2. listopada odwiedzając nagrobki zmarłych nam bliskich i zapalając znicze na ich mogiłach. Co ciekawe świętują nie tylko katolicy, ale nawet protestanci, czy anglikanie. Cmentarze odwiedzają także osoby bezwyznaniowe. Wbrew pozorom Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych to święta radosne, dlatego też księża przywdziewają w te dni białe szaty, które oznaczają radość. W dawniejszych czasach obie uroczystości miały charakter bardziej obrzędowy, gdzie dla zmarłego stawiano na stole jadło, lub palenie ognisk na mogiłach, a dziś tłumnie odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze i kładziemy wiązanki.

Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego. Uroczystość przypadająca na 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

Pamiętajmy jednak, że w tym wszystkim najważniejsza jest modlitwa. Nie to co przyniesiemy na grób. Za naszych zmarłych możemy ofiarować odpust, który będzie dla nich najwspanialszym prezentem.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się:
1. Wykonanej samej czynności obdarzonej odpustem (np. nawiedzenie cmentarza);
2. Wypełnienie trzech warunków: odbycie spowiedzi sakramentalnej, przyjęcie Komunii eucharystycznej, modlitwa w intencjach papieskich; (warunki te mogą być wypełnione w ciągu kilku dni).
3. Pełna dyspozycja wewnętrzna wykluczająca wszelkie przywiązanie do grzechu.

Odpust częściowy uwalnia jedynie od części kary doczesnej należnej za grzechy odpuszczone uprzednio co do winy. Można go uzyskiwać wielokrotnie w ciągu dnia. Istnieją dwie zasadnicze normy do uzyskania odpustu częściowego:
1. Wykonanie czynności obdarzonej odpustem,
2. Skrucha serca, która powinna temu towarzyszyć.

PODARUJ NIEBO TYM,
KTÓRYCH KOCHASZ!


DOŁĄCZ DO NAS

Czekamy na Ciebie!

teksty, pomysły, przemyślenia można wysłać na adres:

drozka.redakcja@gmail.com

 

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu