Nr 25/06/2022

Panie, zbudź wolę bezinteresownej
służby dla Kościoła.
Daj nam gotowość przyjścia z pomocą
wszystkim tym, którzy potrzebują
pomocnych rąk i miłosiernego
pochylenia nad ludzką nędzą.

 

 


Z okazji wakacji pragnę złożyć
najserdeczniejsze życzenia: Bożego błogosławieństwa,
odpoczynku oraz bezpiecznych podróży!
Niech Święty Kazimierz Królewicz
pomaga przeżywać ten piękny czas!
Ks. Proboszcz


Wyższe Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej

Rekrutacja do Seminarium będzie prowadzona od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 roku.
W sprawie umówienia wizyty lub ewentualnych pytań już dziś można kontaktować się z nami telefonicznie – tel. 515 23 23 27 lub mailowo – kontakt@wsddwp.edu.pl.


Modlitwa Jana Pawła II o powołania

Święta Rodzino z Nazaretu,
wspólnoto miłości Jezusa, Maryi i Józefa,
wzorze i ideale każdej rodziny chrześcijańskiej –
Tobie zawierzamy nasze rodziny.
Otwieraj serca rodzinnych wspólnot na wiarę,
na przyjęcie słowa Bożego,
na chrześcijańskie świadectwo,
aby stawały się źródłem nowych
i świętych powołań.
Oświecaj umysły rodziców,
aby otaczając swoje dzieci
troskliwą opieką i mądrą miłością
umieli prowadzić je nieomylnie
ku dobrom duchowym i wiecznym.
Kształtuj w duszach ludzi młodych
prawe sumienie i wolną wolę,
aby wzrastając w mądrości,
latach i łasce umieli
wielkodusznie przyjąć dar Bożego powołania.
Spraw, abyśmy kontemplując
i naśladując Twoją wytrwałą modlitwę,
wielkoduszne posłuszeństwo,
z godnością przeżywane ubóstwo
i dziewiczą czystość,
uczyli się wypełniać wolę Bożą
i wspomagać z subtelną rozwagą
tych spośród nas, którzy zostali
powołani do bardziej radykalnego
naśladowania Pana Jezusa,
który za nas wydał samego siebie.
Amen.


Opoka

Nie można sobie wyobrazić Kościoła bez tych dwóch gigantów wiary. Oni są na początku wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie. Choć różni wiekiem, statusem społecznym, to jednak oni wypełnili polecenie Chrystusa, aby zanieść Ewangelię aż po krańce ziemi. 29 czerwca Kościół we wspólnej uroczystości oddaje cześć świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi.

Szymon był rybakiem. Mieszkał z rodziną w Kafarnaum. W Ewangelii mamy wzmiankę o uzdrowieniu jego teściowej. Wczesnochrześcijańska tradycja podaje, że jego żoną była św. Perpetua, a córką św. Petronela.
Imię Piotr, które Szymonowi nadał Jezus, oznacza jego misję. Usłyszał on bowiem: „Ty jesteś Piotr (czyli skała), i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 18-19).
Jezus wyróżniał Piotra spośród innych apostołów. Jemu też powierzył specjalną misję utwierdzania braci w wierze i przewodzenia wspólnocie wierzących.
Po Wniebowstąpieniu Jezusa i Zesłaniu Ducha Świętego Piotr faktycznie przewodzi wspólnocie Apostołów. Zakłada wspólnotę jerozolimską. Udaje się do Antiochii, którą obiera za swoją stolicę. Apostołuje w Azji Mniejszej i Grecji. Osiada w Rzymie, gdzie ponosi śmierć męczeńską w latach sześćdziesiątych pierwszego wieku.
Św. Piotr jest autorem dwóch listów, które weszły do kanonu pism Nowego Testamentu. Badacze wskazują także na to, że Ewangelia św. Marka jest zapisem katechezy głoszonej przez Piotra.
Piotr poniósł śmierć męczeńską w Rzymie na wzgórzu watykańskim. Tam jest jego grób, na którym została zbudowana słynna bazylika jego imienia.
Św. Piotr w ikonografii ukazywany jest w stroju apostoła lub w stroju pontyfikalnym. Jego atrybuty to między innymi anioł, kajdany, dwa klucze, kogut, sieci i skała, które są aluzją do wydarzeń z jego życia.
Paweł pochodził z Tarsu w Cylicji. Urodził się około roku 8 po Chrystusie. Był gorliwym faryzeuszem z pokolenia Beniamina. Był też obywatelem rzymskim. Zdobył solidne wykształcenie religijne.
Nie spotkał Chrystusa w ziemskim życiu. W Jerozolimie pojawił się po Jego śmierci. Jako gorliwy faryzeusz uważał chrześcijan za odstępców od wiary i chciał ich zniszczyć. Po nawróceniu w słynnym spotkaniu z Jezusem pod Damaszkiem, przyjął chrzest i stał się apostołem nowej wiary.
Paweł przemierzył ponad 10 tys. km po Morzu Śródziemnym i drogach lądowych ówczesnego cesarstwa rzymskiego. Był prześladowany, biczowany, kamieniowany. Głosił ewangelię w Syrii, w Małej Azji, w Grecji, Macedonii oraz Italii. Zakładał gminy chrześcijańskie i wyznaczał swoich zastępców.
Został aresztowany w Jerozolimie około roku 60. Po odwołaniu się do wyroku cezara, został przewieziony do Rzymu. Tam poniósł śmierć męczeńską od miecza, jako obywatel rzymski, około roku 67.
Paweł jest autorem 13 pism Nowego Testamentu. W ikonografii ukazywany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybuty to koń, kość słoniowa i miecz.
Już w połowie trzeciego wieku uroczystość obu Apostołów obchodzona była wspólnie. Piotr i Paweł są u początków chrześcijańskiej gminy w Rzymie. Tam zginęli śmiercią męczeńską, tam są ich groby i relikwie. Choć różni ich wiele, to jednak oni zanieśli Słowo Życia do centrum ówczesnego świata. Ich krew użyźniła glebę do wzrostu ziarna wiary. Dlatego Kościół czci w nich tradycję, sukcesję apostolską i charyzmat, prowadzenie przez Ducha Świętego, jako swoje fundamenty.

Deon.pl

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu