Nr 23/06/2022

 

Strzeż nas żyjących, broń konających
o błogosławiona Trójco!

 

 

 

 

 

 


BOŻE CIAŁO

W Kościele katolickim obchodzimy Boże Ciało znane też pod nazwą Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Odbywające się w czwartek po Oktawie Zesłania Ducha Świętego ma na celu uczczenie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Boże Ciało pierwszy raz było obchodzone w 1246 roku w Liege (w Belgii), a w 1317 roku zostało ustanowione świętem dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce obchodzi się je od 1320 roku dzięki wprowadzeniu go przez biskupa Nankiera.
Oprócz uroczystości kościelnych, jak w przypadku innych świąt w Kościele katolickim, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wierni pod przewodnictwem kapłanów biorą udział w procesji zazwyczaj po ulicach zlokalizowanych w sąsiedztwie kościoła. Znajdują się tam zbudowane wcześniej cztery ołtarze. Procesja ma w założeniu dać możliwość publicznego wyznania wiary, być znakiem tego, że nie wstydzimy się Boga i chcemy, aby nas prowadził.
W trakcie procesji wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których następuje odczytanie fragmentu Ewangelii. Liczba „cztery” jest symbolem właśnie czterech Ewangelii oraz czterech stron świata. Przy pierwszym ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, a więc nawiązujący do ustanowienia przez Jezusa Eucharystii. Drugi ołtarz jest związany z fragmentem Ewangelii wg. św. Marka dotyczącym rozmnożenia chleba. Przy trzecim ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii wg św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę. Ostatni ołtarz jest związany z Ewangelią wg św. Jana i sakramentem zjednoczenia.
Tegoroczna procesja będą wyglądać inaczej w naszej parafii, niż w poprzednich latach. Przygotowana został inna, krótsza trasa. Mamy nadzieję, że dzięki temu więcej osób będzie mogło uczestniczyć w tej uroczystości.


Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu!

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu!

To krótkie zdanie jest zarówno jedną z częściej wypowiadanych modlitw, jak i krótkim, syntetycznym wyznaniem naszej wiary. Wierzymy w Boga Trójjedynego, jednego Boga w Trzech Osobach. Czcząc jedną z Osób Trójcy Świętej, wychwalamy również pozostałe dwie. Siłą scalającą całą Trójcę Świętą jest miłość. Kto kocha, ten doświadcza relacji z Bogiem. Nie ma większej siły jednoczącej Boga z człowiekiem, człowieka z Bogiem oraz człowieka z człowiekiem niż miłość!

To właśnie z powodu miłości Boga do człowieka dzieje się w naszym życiu wszystko to co nazywamy historią zbawienia. Bóg, który nas stworzył, bezgranicznie obdarzył swoje dzieci ojcowską miłością. Z miłości Syn Boży ofiarował samego siebie na krzyżu, aby nas odkupić. Jezus, który z miłości oddał swoje życie, zesłał na ziemie Ducha Świętego, aby Ten cały czas prowadził i uświęcał Kościół. Od pierwszych chwil po stworzeniu Adama, Bóg opiekuje się ludźmi na ziemi. Obiecał, że nie zostawi nas nigdy sierotami. Obiecał, że będzie się nami opiekował, aż do dnia powtórnego przyjścia Jezusa w chwale. Na ten dzień każdy z nas powinien się przygotować, wybierając codziennie drogę Bożą, każdego dnia mówiąc Bogu tak. Ta odpowiedź jest najpiękniejsza i znaczy najwięcej, jeżeli udzielana jest w wolności. Bóg nie chce abyśmy służyli mu jak niewolnicy. On pragnie abyśmy traktowali Go niczym dzieci swojego tatę. Tego uczył Jezus żyjący na ziemi. Tego nieustannie uczy Duch Święty, który zstępuje na nas ze swoimi darami. Tak, jesteśmy zaproszeni do budowania relacji z Bogiem, której fundamentem musi być miłość do Ojca, Syna i Ducha. Nie straćmy żadnej okazji!

Nasze doświadczenie Boga, powinniśmy zanosić innym ludziom. W szczególny sposób tym, który Boga nie znają lub odrzucają. Każdy z nas jest wezwany do bycia Apostołem, do głoszenia Ewangelii słowem i czynem, to składania świadectwa, że Bóg nas kocha. Do tej misji uzdalnia nas sam Jezus. On będzie z nami, z całym Kościoła aż do końca. Ta bliskość jest zbawienna i uświęcająca. Ta bliskość może okazać się sensem życia każdego z nas.

Kiedyś św. Augustyn zastanawiający się nad Trójcą świętą, miał widzenie. Pan Bóg pokazał mu chłopca bawiącego się na plaży (Augustyn zobaczył w tym chłopcu samego siebie). Z chłopcem rozmawiał Bóg, który powiedział, że szybciej przesypie cały piasek, niż zrozumie tajemnicę Trójcy Świętej. Bóg ma swoje tajemnice, które jak wierzymy wyjaśni nam po zmartwychwstaniu. Bez względu na to co rozumiemy i czego nie rozumiemy, nie przestawajmy szukać odpowiedzi. Szukajmy Boga, starajmy się kochać Go, tak jak On pokochał nas. Twórzmy z Bogiem naszą intymną, niepowtarzalną relację. Relację miłości! Dzięki temu (jak wierzymy) otworzymy się na działanie Ojca, Syna i Ducha Świętego. W ten sposób najpiękniej oddamy Bogu chwałę!

ks. Mariusz

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu