O Liturgii, cz. 1

Eucharystia nazywana jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Zajmuje ona szczególne miejsce pośród wszystkich sprawowanych w Kościele sakramentów. Każda msza święta jest ofiarą Chrystusa i Kościoła, w której wciąż przez wspominane dzieła Chrystusa odnawia się Nowe Przymierze. Podczas Eucharystii składane są także wszystkie nasze intencje, modlitwy, cierpienia i pragnienia.

Każda msza święta wypełniona jest mnogością przeróżnych słów, postaw i gestów. Wielu, nawet wierzących katolików nie zastanawia się nad ich znaczeniem. Jednak dogłębne poznanie i zrozumienie tych wszystkich symboli pozwala na przekonanie się, czym tak naprawdę jest Eucharystia i dlaczego pełni, lub powinna pełnić tak ważną rolę w życiu każdej  osoby wierzącej.

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego mówi, że „jednakowa postawa ciała, którą powinni zachować wszyscy uczestnicy liturgii jest znakiem wspólnoty i jedności zgromadzenia, wyraża bowiem, a zarazem wywiera wpływ na myśli i uczucia uczestników”. Nie chodzi zatem o odgrywanie pewnych ról, jak w teatrze, ani o utrzymywanie sztucznej, niezrozumiałej dyscypliny. Dokument Kościoła jasno przekazuje, że wszelkie gesty i postawy mają na celu pomóc nam lepiej zrozumieć i przeżyć to, co dzieje się podczas Eucharystii. Tak jak zewnętrzne zachowanie się człowieka wynika z wewnętrznego usposobienia, tak samo w liturgii przybieranie pewnych postaw i wykonywanie konkretnych gestów jest przejawem przeżyć wewnętrznych. Tak jak ludzie okazują sobie uczucia za pomocą różnych gestów, tak też w liturgii – postawy i gesty są wyrazem miłości i szacunku do Boga. Dlatego ważne jest, aby były wykonywane z prawdziwą starannością i skupieniem.

A. Z.

c.d.n.

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu