Przedstawienie Misjonarzy Kombonianów
dla parafii pw. Św. Kazimierza Królewicza, Grzebowilk

1. Kim jesteśmy
Sama nazwa „Misjonarze Kombonianie” wskazuje na tożsamość naszego zgromadzenia.
Po pierwsze jest zgromadzeniem misyjnym. W celu głoszenia ewangelii Misjonarz Kombonianin prędzej czy później opuszcza swój kraj, by świadczyć o Dobrej Nowinie i przyczynić się do powstawania żywego Kościoła wśród innych narodów.
Po drugie Instytut Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego bierze swój początek z charyzmatu Daniela Comboniego (1831-1881), który zdał sobie sprawę, że nadszedł odpowiedni czas dla wyzwolenia ludów afrykańskich. Comboni był pierwszym działającym biskupem Afryki Środkowej, mając siedzibę w Chartumie (Sudan), i od początku chciał, aby to wielkie dzieło cieszyło się wsparciem całego Kościoła katolickiego. Był zaś przekonany, że „dzieło ewangelizacyjne musi być katolickie, a nie hiszpańskie, francuskie, niemieckie czy włoskie. Wszyscy katolicy mają wspomagać Afrykanów, ponieważ jeden naród nie zdoła przyjść z pomocą czarnemu plemieniu”.
Dzisiaj Misjonarze Kombonianie stają się coraz bardziej zgromadzeniem międzynarodowym i liczą również na 14 Kombonianów Polaków.

2. Charyzmat
W wieku 50 lat na łożu śmierci Comboni mówił z zaufaniem: „Ja umieram, ale moje dzieło przetrwa”. Po prawie 150-ciu latach od założenia Instytutu, według charyzmatu Comboniego pracuje dziś na świecie około 4 tys. misjonarzy, misjonarek, sióstr bezhabitowych i świeckich kombonianów.
Na czym polega charyzmat Comboniego?
Głównie na dwóch częściach: ewangelizacja i animacja misyjna. Ewangelizację prowadzi się ściśle w 35 krajach, przede wszystkim w Afryce, Ameryce, Azji i w Europie.
Jednocześnie wiedząc, że każdy Kościół lokalny jest odpowiedzialny za przekazanie Dobrej Nowiny, Misjonarze Kombonianie poświęcają się animacji misyjnej, aby wzbudzać we wszystkich zainteresowanie misjami, wskazywać na różne formy misyjnego zaangażowania i wsparcia pracy misyjnej oraz troszczyć się o przyszłe powołania.

3. Obecność w Polsce (strona internetowa: www.kombonianie.pl)
Od ponad 25 lat Misjonarze Kombonianie obecni są w Polsce. Aktualnie mamy dwie wspólnoty: w Warszawie i Krakowie. Razem jest nas ośmiu i pochodzimy z pięciu różnych krajów (Benin, Meksyk, Polska, Togo Uganda i Włochy). W ten sposób reprezentujemy wyraźnie bogactwa naszych kościołów lokalnych i międzynarodowość zgromadzenia.
Jako Kombonianie prowadzimy w Polsce pracę w animacji misyjnej i duszpasterstwie powołań poprzez tak zwane dni misyjne w parafiach, spotkania w szkołach, spotkania w naszych wspólnotach, czasopismo, ruch „TUCUM”, współpracę z PDM.

4. Dzień misyjny
Podczas dnia misyjnego głosimy Słowo Boże, nawiązując do osobistego świadectwa misyjnego. Po mszy świętej rozprowadzamy różne materiały misyjne (krzyżyki, różańce, książki, czasopisma, filmy misyjne, kalendarze, itp.), które pozwalają ludziom poszerzać znajomość misyjną i jednocześnie są okazją, aby wesprzeć pracę misyjną i wspomóc naszych kleryków.

Komentarze (0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Wypowiedz się na temat wpisu